SZJSZK Katus László Történész Kutató Klub beszámolója: JANKÓ Ferenc – TÓTH Imre páros könyvbemutató

Időpont: 2022 március 17.

Helyszín: PTE BTK „M” épület Ró207-es terem

Meghívott előadók: Dr. Jankó Ferenc, Dr. Tóth Imre

Bemutatott könyvek:

• Jankó Ferenc: Burgenland földrajzi felfedezése
  • Tóth Imre: Két Anschluss között

A könyvbemutatón elsősorban Burgenland helyzetét járták körbe az előadók a trianoni béke környékén. Tóth Imre ismertette a soproni népszavazás történetét, valamint a német politikai törekvéseket Ausztriával és Nyugat-Magyarországgal kapcsolatban az első világháború és az Anschluss (1938) között. Jankó Ferenc az emlegetett terület földrajzi, etnikai, geostratégiai viszonyairól beszélt.

A magyar történelem egy sajátos epizódjáról, Prónai Pál függetlenségi törekvéseiről és a Lajtabánság (rövid életű független állam Burgenland területén) jelenségéről is esett szó. Itt elsősorban Tóth Imre ismertette ennek a történetét, valamint az események kapcsolatát a párizsi békekonferenciával. Kiemelte azt is, hogy ezek az események nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a békedelegáció kijelölje a népszavazást Sopron városára és annak környékére.

A beszélgetés közben kiderült, hogy Jankó Ferenc és Tóth Imre már egy összeszokott előadópáros, már többször is előfordult, hogy e két könyvet közösen mutatták be. A beszélgetés rendkívül informatív és jó hangulatú volt. A könyvbemutató jó hangulatát mi sem igazolta jobban, mint a közönség részéről érkező rengeteg kérdés az előadókhoz.

A közönség érdeklődésére szóba kerültek a terület etnikai konfliktusai – ilyen volt például a gradišćei horvátok helyzete – valamint a soproni népszavazással kapcsolatos tévhitek.

A PROGRAMELEMET az NTP-SZKOLL-21-00002 sz. pályázatból (pogácsa, üdítő, utazási ktg. térítés, szállás) támogatta a Szakkollégium.

Vörös Zsolt, Elnök KLTKK

A programelemet az NTP-SZKOLL-21-00002 pályázat támogatta.