SZJSZK Katus László Történész Kutató Klub beszámolója Dr. Bartha Ákos: „Véres város – Fegyveres ellenállás Budapesten, 1944 – 1945” című könyvbemutatójáról

Időpont: 2022. Április 26.

Helyszín: PTE BTK „M” épület Ró207-es terem

Meghívott előadó: Dr. Bartha Ákos

Moderátor: Dr. Bánkuti Gábor

A könyvbemutatón bemutatásra került Dr. Bartha Ákos Véres város – Fegyveres ellenállás Budapesten 1944 – 1945 című könyve. A beszélgetés közben fényderült Budapest második világháborús ostromának, valamint a szovjet ostromgyűrű kulcskérdéseire.

A fővárosi fegyveres ellenállás egy érdekes epizódjára is kitért a Dr. Bánkuti Gábor által vezetett beszélgetés, mégpedig a zsidóság kollektív fegyveres ellenállására. A közönség érdeklődő kérdései alapján Dr. Bartha Ákos beszélt a nyilasok terveiről, Horthy Miklós Magyarország Kormányzójának megbuktatásáról, valamint a Magyar Királyi Honvédség és a Wermacht (német hadsereg) közös megmozdulásairól és Budapestről történő folyamatos kihátrálásáról.

Dr. Bartha Ákos és Dr. Bánkuti Gábor is mesélt a témával kapcsolatos kutatások nehézségeiről, valamint a források minőségéről, állapotáról is. Hasznos tanácsokkal látták el a közönség soraiban ülő „jövő történészeit”.

A téma historiográfiai hiányosságaival, valamint Dr. Bartha Ákos jövőbeli terveiről estt szó a beszélgetés végén. Itt szóba került következő könyvének, a Bajcsy-Zsilinszky Endréről írandó monográfia is.

A PROGRAMELEMET az NTP-SZKOLL-21-0002 sz. pályázatból (pogácsa, üdítő, utazási ktg. térítés, szállás) támogatta a Szakkollégium.

A programelemet az NTP-SZKOLL-21-00002 pályázat támogatta.