Az SZJSZK Katus László Történész Kutató Klub beszámolója a hazai németség sorsa a 20. század második felében című kerekasztal-beszélgetéséről

Időpont: 2022. május 3.

Helyszín: PTE BTK „M” épület Ró204-es terem

Meghívott előadók: Dr. MÁRKUS Beáta, Dr. SLACHTA Krisztina

Moderátor: Dr. VITÁRI Zsolt

A kerekasztal beszélgetésen a magyarországi németség 20. századi helyzetéről volt szó. Dr. MÁRKUS Beáta saját kutatási területét ismertetve a magyarországi „svábok” második világháborús helyzetét, és az azt követő kitelepítésekről beszélt, valamint a „málenkij robot” jelenségéről. A beszélgetést remekül összekapcsolták Dr. SLACHTA Krisztina kutatási területével, aki az NDK-NSZK állambiztonsági szervezetről és a magyarországi kapcsolataikról beszélt.

A kerekasztal-beszélgetésen szóba kerültek napjainkban is meghatározó kérdéskörök. Ilyen volt például az ellenségkép kérdése: azon belül a második világháború előtti zsidó ellenségkép hogyan alakult át a háború utáni német ellenséggé Magyarországon.

Ezekhez a témákhoz nagyon jól kapcsolódott előzményként Dr. VITÁRI Zsolt kutatási témája a Volksbund, amit ismertetett is a hallgatósággal a beszélgetés moderálásán kívül.

Érdekes képet festettek le a kádári Magyarországról, hogy a magyar államvédelmi hatóságok a Németországból Magyarországra érkező kitelepített németeket is megfigyelte, amikor rokonlátogatóba érkeztek, mert potenciális kémnek tekintették őket.

A PROGRAMELEMET az NTP-SZKOLL-21-0001 sz. pályázatból (pogácsa, üdítő, utazási ktg. térítés, szállás) támogatta a Szakkollégium.

VÖRÖS Zsolt, KLTKK Elnök

 

A programelemet az NTP-SZKOLL-21-00002 pályázat támogatta.