Event date: 1970/1/1Categories: ,

A programelemet az NTP-SZKOLL-21-00002 pályázat támogatta.

RÁCZ Sára:

A Szentágothai Szakkollégium: Alkohológia felső fokon  kurzus keretén belül minden héten egy nagyszerű előadást hallhattunk az alkohol más-más aspektusaiból. Az előadások többsége nekem nagyon tetszett.

 

Elsőnek Dr. Sebők Judit, klinikai főorvos által tartott, október 20-i előadást választottam. Ez egy általánosabb óra volt, hiszen az alkohol ember szervezetére gyakorolt hatásait foglalta össze. Az előadás során megismerkedhettünk az alkohol jótékony és káros hatásaival. Nyilván néhány ezek közül a legtöbb ember számára ismert. Ilyenek például a pozitívumai közül a felszabadultabbá, nyitottabbá válás, rossz kedv csökkentése. (Azonban gyakran a függőség pont az agy jutalmazásért felelős részére gyakorolt hatása miatta alakul ki.) Az ismert negatívumai például a máj-, szívbetegségek, idegrendszerkárosodás stb. Ez a része az előadásnak nekem személy szerint – valószínű a téma ismertsége miatt – kicsit unalmas volt. Ezt azonban néhány érdekesebb rész ellensúlyozta. Az kifejezetten tetszett, ahogy az alkohol jótékony hatásainak felfedezéseiről kronologikusan mesélt. Egészen a Bibliában megtalálható fertőtlenítő hatásától, a Hippokratész által leírt nyugtató, fájdalomcsillapító, vizelethajtó és székletfogó hatásain át, a mai, tudomány által meghatározott jótékony hatásáig sorolt fel érdekességeket. Ezen kívül én örültem még annak is, hogy különböző kutatásokat, és azok eredményeit is bemutatta nekünk az előadó. Ennek keretében hallhattunk a francia paradoxonról, az alkohol és a várható élettartam kapcsolatáról, és az alkohol szerepéről a demencia elkerülésében.

 

A második óra, amiről írok az a november 24-i, azaz a 10. alkalommal volt. Ezen Budán Ferencet hallhattuk, aki tulajdonképpen az életéről beszélt. Elmesélte, hogy ő már elég korán, tizenéves korában elkezdett komolyabban kapcsolatba kerülni az alkohollal. Mivel az édesapja alkoholista volt és nem mutatott a fiának jó példát ezzel, ezért a fiú elhatározta, hogy ő nem lesz alkoholfüggő. Nem sokkal később rájött, hogy mégis alkoholistává vált, hiszen nem tudja letenni az italt, és abba menekül minden rossz elől. Rájött, hogy nem elég az elhatározás, hiszen ő úgymond örökölte az alkoholizmust, azaz a függőségre való hajlamot. A legmegdöbbentőbb számomra az volt, hogy több, meghatározó élethelyzetében (pl. kézbénulás után, házasságkor, gyermeki születésekor) is elhatározta, hogy nem fogja többet részegre inni magát, azonban valami ok mindig volt, ami miatt nekiállt inni, és onnantól nem tudta abbahagyni. Végül az Anonim Alkoholistáktól kapott segítséget, így már több évtizede egy csepp alkoholt sem ivott, hiszen véleménye szerint így tudja magát megőrizni attól, hogy ismét az alkoholizmusba süllyedjen. Most kiegyensúlyozott, boldog életet él, és ő segít másokon, akik hasonló helyzetben vannak, mint amilyenben ő maga is volt fiatalabb korában. Az előadás végén kihangsúlyozta, hogy azért is tartja fontosnak, hogy ilyen nehéz helyzetből ki tudott jönni, hiszen neki nem volt pozitív példa az életében, ő azonban példát tudott mutatott ezzel mások (pl. a fia) számára.

 

A harmadik kiválasztott órám, az az utolsó alkohol témájú előadás volt, amire december 1-jén került sor. Ezen Prof. Dr. Gábriel Róbert beszélt a különböző italfelszolgálási alapokról, illemekről, szokásokról, tudnivalókról stb. Öröm volt hallgatni, hogy milyen élvezettel beszélt az étkezés előtt, étkezés közben, és étkezés után felszolgálható italokról, sőt azok felszolgálási módjairól. Kitért azokra a szokásokra, illemekre is, amelyeket a pincéreknek – vagy adott esetben az „átlag embereknek” – kell betartaniuk. Ezeken kívül bemutatta még a különböző pohárfajtákat is, és mindegyikről mondott néhány plusz dolgot, érdekeséget. Az előadást egy ismert mondással zárta, amely a témához kapcsolódik és nem árt hogyha megjegyezzük, sőt az sem, ha alkalmazzuk. Ez a mondás így szól: „sörre bor bármikor, borra sör meggyötör”.

Ezt a kurzust nekem többen is ajánlották olyanok, akik korábban elvégezték ezt, és most, a félév végén, visszanézve az elmúlt időszakra, úgy gondolom, hogy jó döntés volt, hogy én is felvettem ezt a szabadon választható tárgyat. A sörgyár- és szőlészetlátogatásra sajnos az időpontok miatt nem tudtam elmenni, azonban az előadásokon részt tudtam venni, aminek örülök. Összességében azt tudom elmondani, hogy nekem – ahogy azt már a bevezetőben is említettem – tetszett ez a kurzus, és örömmel vettem rajta részt, főleg azért, mert nem is gondoltam volna, hogy egy témát ennyi szemszögből meg lehet vizsgálni. Nyilván volt, hogy egy előadó megemlítette ugyanazt, amit valaki más már korábbi órán elmondott, de mindig bőven volt új és izgalmas téma.