Az InterKoll a Szakkollégiumok Egyeztető Fóruma.
„Munkájára” a belterjesség, a Budapest-központúság és a köldöknézés, valamint a sz..cséplés, döntéseire a megalapozatlan ígérgetések és a kettős mérce alkalmazása voltak a jellemzők. A természettudományos beállítódású szentágothaisnak komoly büntetés volt egy-egy InterKollra elmenni, a másodikra már az erőszakkal való fenyegetés is szóba jött. Aztán elkezdtük a bölcsész tagjainkat küldeni, ahol ők jól érezték magukat a más szakkolik minden Áron szerepelni vágyó bölcsészeivel.
Úgy tűnik, hogy ezeket a jelenségeket egy feltörekvő új generáció igyekezik lassan-lassan megszüntetni. Nagy munka lesz. A MB 7 tagi helyre jelölt pályázók köül pl. egyetlen egy van, természetesen a Szentágothai jelölte, aki nem kötődik semelyik szakkollégiumhoz…. Valószínű, nem választják meg…
A Nyári Szakkollégiumi Találkozó (NYATA) hagyománya mára már több, mint három évtizedre nyúlik vissza: az első NyaTá-t 30 évvel ezelőtt, 1985-ben rendezték Szarvason. Viszont mindjárt Negyedik Országos Szakkollégiumi Találkozóként hirdették meg a szervezők, annak érdekében, hogy a KISZ felé minél meggyőzőbb legyen a rendezvény, hogy megrendezhessék a találkozót. Az első Nyári Találkozók (a szarvasit 1987-ben követte a pápai) erősen közéletre fókuszáltak, társadalmi kérdéseket vitattak meg egymással a szakkollégisták és ismerőseik, gyakran politikai üzeneteket megfogalmazva.
A szakkollégiumok, mint szellemi műhelyek, elismerten komoly szerepet játszottak az átalakulás folyamatában, ugyanakkor a rendszerváltás óta nem kívánnak aktív politikai szerepet vállalni, szervezeti szabályukban rögzítik, hogy intézményi szinten nem fogalmaznak meg politikai véleményt.
A rendszerváltás után többnyire a magyar társadalom egy-egy problémája köré szerveződtek a Találkozók, valamint kiemelt feladatuk volt a szakkollégiumi mozgalom erősítése és szakkollégiumok feladatának, felsőoktatásban elfoglalt helyének definiálása.
A Szakkollégiumi Charta lefektetésére is egy Nyári Találkozón (1991: Zánka) került sor.
Az utóbbi időkben törekvések valósultak meg határon túli helyszíneken való megrendezésre.
Szakkollégiumunk szívesen támogatná egy NYATA Beregszászon megrendezését.
-
1985: Szarvas
-
1987: Pápa
-
1988: Balatonszárszó
-
1991: Zánka (Szakkollégiumi Charta)
-
1993: Fadd-Dombori
-
1995: Csopak
-
1998: Baja
-
2000: Kemence
-
2002: Kemence
-
2004: Gyalu (Erdély)
-
2006: Eger
-
2008: Fadd Dombori (2fő)
- 2010: Pécs (Orfű- témogató, egyik rendező)
- 2011: Nagyvárad (Partium, 5 fő)
- 2012: Velence (1 fő)
- 2013: Eger (4 fő)
- 2014: Balatonfenyves (3 fő)
- 2015: Kolozsvár (Erdély – 10 fő)
- 2016: Szeged (4 fő)
- 2017: Bükkszék (4 fő)