A SZAKKOLLÉGIUM Társadalmi felelőségvállalása: a Fogyatékossággal élők mozgásterápiája I-II. – gyakorlati kurzusok

A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Szentágothai János Protestáns Szakkollégium az Egyetemen mozgásszervi fogyatékossággal élő polgárai számára lehetőséget biztosított a 2022/2023. tanév II. szemeszterében is, hogy ingyenes mozgásszervi állapotfelmérésen és gyógytorna programban vehessenek részt.

A program két gyakorlati kurzus (Fogyatékossággal élők mozgásterápiája I-II.) formájában került meghirdetésre. A kurzusfelvétel feltétele pedig mindössze a hallgatói jogviszony, az egyetem Támogató Szolgálatánál történő regisztráció és a mozgásszervi fogyatékosságról szóló orvosi igazolás megléte.

A Dr. ELMER Diána, okleveles fizioterapeuta a Szakkollégium egyesületének tagja által vezetett tárgyak kiemelt célja, hogy javítsa a fogyatékkal élő hallgatók mozgásszervi állapotát és életminőségét, valamint a tanulmányi előrehaladásukat kreditekkel támogassa.

Az egyéni foglalkozások keretében a hallgatók az érintett kórképeknek és műtéti beavatkozások utáni állapotoknak (hemiparesis spastica, Wernicke encephalopathia utáni állapot (törzsataxia), patella luxatio (MPFL rekonstrukció utáni állapot), polytraumatizáció, alsó végtagi amputáció) megfelelő, specifikus kezelésekben részesültek.

Hangsúlyt helyeztünk a mozgástartomány növelésére és megtartására, az izomegyensúly helyreállítására, az izomzat lazítására, a fájdalom csillapítására, a vérkeringés fokozására, a koordináció- és egyensúlyfejlesztésre és az általános állóképesség, valamint az életminőség fejlesztésére és javítására. Funkcionális gyakorlatokkal igyekeztem segíteni a kezelésben résztvevők mindennapi feladatainak elvégzésének megkönnyítését. A kezelések során figyelembe vettem az adott betegségtípusra, sérülésre vonatkozó korlátokat, terhelhetőséget és egyéb sajátosságokat.

A kurzusok végén pozitív visszajelzéseket kaptunk a programról. A hallgatók jelezték, hogy a jövőben is szeretnék folytatni a programot.

A doktori cím használata kissé korai: de vállaljuk. ELMER Diána ugyanis aug 31-én védte meg sikerrel PhD értekezését, melyhez ezúton is gratulálunk Neki. Mi pedig szerettük volna az elsők között leírni…